Перспективи розвитку галузі біопалива в Україні

Головні аргументи на користь розвитку галузі – енергетична незалежність і екологічна безпека.

Враховуючи наявні природні ресурси, а також кліматичні умови України, можна дійти висновку, що основними джерелами біопалива можуть бути продукти переробки деревини, продукти життєдіяльності с/г тварин, с/г рослини і органічні відходи промисловості (харчової, деревообробної, тощо). При цьому найбільших обсягів можна очікувати від рослинної сировині, оскільки кількість лісів в Україні скорочується, а площі розораних земель зростають. Також є багато малопродуктивних земель, придатних для вирощування енергетичної лози.

Державою, у співробітництві з комерційними структурами та іноземними партнерами, розроблюються механізми стимулювання вирощування і використання енергетичних культур, заохочення електрогенеруючих потужностей для роботи на біомасі, впроваджується система електронної торгівлі біопаливом (Українська біопаливна біржа bio-ex.com.ua). Проводяться міжнародні наукові конференції, присвячені питанням біоенергетики (наприклад, “Енергоефективність: наука, технології, застосування” та ін.), готується низка законодавчих актів, направлених на розвиток галузі.

Зараз в Україні завершується робота над законопроектами, що сприяють розвитку зеленої енергетики, а саме:

  • про розвиток торгівлі твердим біопаливом;про сприяння вирощуванню біокультур;
  • про розвиток ринку біометану;
  • про звільнення біопалива від податку на викиди СО2.

Анонсований Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України Проект державної цільової економічної програми на 2022-2026 рр. енергоефективності та розвитку відновлюваних джерел енергії передбачає, зокрема:

  • впровадження проектів з вирощування енергетичних рослин;
  • будівництва установок з виробництва біогазу;
  • встановлення електростанцій на біогазі.

Україна має значний потенціал для розвитку галузі біопалива і можна сподіватись, що за активної підтримки держави, а також українських і закордонних приватних інвесторів в найближчі роки можна буде очікувати іі швидкого зростання.

Матеріал надано Українським біопаливним порталом