В Україні виробництво біопалива знаходиться в стані розвитку. Держава приділяє велику увагу розвитку біопаливної галузі. За прогнозами аналітиків, наведених у державній програмі «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність», внесок біомаси, біопалива та відходів в загальне первинне постачання енергії до 2035 року сягне 11,5 млн т н.е. Зараз лідером на ринку виробництва біопалива є тверде БП. За останні 3 роки щорічний приріст виробництва твердого БП перевищив 45% і продовжує зростати. Що стосується рідкого БП (біоетанолу, біодизелю), його виробництво просувається повільніше. Рентабельність тут повинна забезпечуватись на законодавчому рівні вимогами про обов’язкове додання біопалива до традиційного пального. Але, навіть після прийняття відповідного закону, ситуація не змінилась. Водночас, прийняття України до Енергетичного співтовариства Євросоюзу потребує впровадження європейських стандартів.
Значні земельні ресурси дозволяють довести випуск біоетанолу до 2 млн тон на рік за програмою Міністерства аграрної політики і продовольства України «Етанол». Потенціал виробництва українського біодизелю дорівнює 1 млн тон на рік. Україна має сприятливі умови для вирощування рапсу, але в промислових обсягах він ще не вирощується.
Певне гальмування розвитку галузі у теперішній час пов’язане з об’єктивними причинами:
- конкуруючі ціни на традиційне пальне (зокрема, на газ), завдяки чому попит на біопаливо на внутрішньому ринку невеликий і воно переважно експортується;
- високі ціни на твердопаливне обладнання для населення (пеллетні котли, та ін..);
- не всі спритзаводи ще переорієнтовано на випуск біоетанолу;
- «локальне» виробництво біопального (зазвичай, пальне виробляється недалеко від міста видобутку сировини);
- ще не прийнято всі відповідні закони, регулюючі ринок біопального в Україні.
На теперішній час реалізується низка бізнес-проектів щодо виробництва і продажу аграрної біомаси (пшеничної соломи, стебел кукурудзи, лузги соняшника, гранул, виготовлених з аграрної сировини). Економісти підрахували, що при використанні в котельних і ТЕЦ біопалива (в залежності від виду сировини і форми пакування) середній рівень дохідності становить від 15 до 50% при окупності від 2 до 5 років.